مرکز تخصصی درمان بیماریهای داخلی و غدد و دیابت تلفن اختصاصی 26703044 تلفن مشاوره 09353858583
 
آخرین مطالب
 
صفحات
خواص طبي سير
خواص طبي سير 


 

 

سير از مدت‌ها پيش، براي كاربردهاي پزشكي مورد استفاده قرار گرفته است و بيشترين مورد استفاده آن در سال‌هاي اخير براي موارد قلبي - عروقي و خاصيت ضد ميكروبي آن بوده است.

تركيبات سولفور شامل آليسين، ظاهرات تركيبات فعالي در ريشه پياز گياه سير است. مطالعات نشان دهنده تاثيرات مهم اما علائم كاهش دهنده چربي و فعاليت ضد پلاكتي هستند. معمولا اثرات جانبي مصرف سيرخفيف و غير متداول است.

سير ظاهرا تاثيري بر متابوليسم داروها ندارد، اما بيماراني كه از داروهاي ضد انعقاد استفاده مي‌كنند، بايد در مصرف سير احتياط كنند. از اين رو افرادي كه جراحي مي‌كنند بايد ‌٧ تا ‌١٠ روز پيش از جراحي از خوردن سير خودداري كنند چرا كه سير زمان خونريزي را طولاني‌تر مي‌كند.

سير هزاران سال براي اهداف پزشكي مورد استفاده داشته است. اين گياه حداقل ‌٣٠٠٠ سال در طب چين كاربرد داشته است.

مصريان، بابلي‌ها، يوناني‌ها و رومي‌ها از سير براي موارد شفابخش استفاده مي‌كرده‌اند. در جنگ‌هاي جهاني اول و دوم نيز از سير بعنوان ماده ضد عفوني كننده براي پيشگيري از قانقاريا استفاده مي‌شود.

در طول تاريخ، سير در سرتاسر دنيا براي درمان ناراحتي‌هاي مختلف شامل فشار خون بالا، عفونت‌ها و مارگزيدگي‌ها استفاده شده و برخي فرهنگ‌ها از آن براي دفع ارواح شيطاني استفاده مي‌كردند.

در حال حاضر از سير براي كاهش ميزان كلسترول و كاهش خطر بروز بيماري‌هاي قلبي - عروقي و نيز براي بهره مندي از خواص ضد ميكروبي آن استفاده مي‌شود.

پياز ريشه گياه سير مصرف پزشكي دارد. از آن مي‌توان به صورت تازه، خشك و يا روغن گرفته شده استفاده كرد. از آنجا كه برخي تركيبات مفيد در اين گياه در اثر حرارت ديده غير فعال مي‌شوند، لذا سير پخته قدرت طبي كمتري دارد.

سير تاكنون در سطح وسيعي در آزمايش‌هاي باليني بر روي حيوانات و انسان و در لوله آزمايش و در بررسي‌هاي اپيدميولوژيك براي خواص چندگانه پزشكي آن مورد مطالعه قرار گرفته است. كيفيت آزمايش‌ها بر روي انسان متفاوت بوده است كه مقايسه را در آزمايش‌هاي مختلف دشوار كرده است.

در بسياري از آزمايش‌هاي كلينيكي متنوع و اتفاقي تاثيرات سير برروي سطح ليپيد (چربي) مطالعه شده است.

در آزمايشاتي در سال‌هاي ‌١٩٩٣ تا ‌١٩٩٤ صورت گرفت، مشخص شد كه مصرف سير در كاهش سطح كلسترول خون نقش اساسي دارد. بر اساس توصيه‌هاي مهم كلينيكي، به بيماران گفته مي‌شود كه سير تاثير خفيف و كوتاه مدت در كاهش چربي خون دارد.

بيماراني كه سابقه ابتلا به بيماري ترومبوس (تشكيل لخته خوني در عروق يا قلب) را دارند بايد بدانند كه سير مي‌تواند تاثير اندك اما مهم به روي تجمع پلاكت‌ها داشته باشد. به علاوه بايد به بيماران توصيه شود كه اين گياه خاصيت كاهش خطر ابتلا به سرطان بويژه سرطان معده و روده را دارد.


برچسب‌ها:
خشكي و خارش پوست در زمستان
 خشكي و خارش پوست در زمستان 


 

افرادي كه در مناطق سرد و خشك زندگي مي‌كنند با مشكل خشكي و خارش پوست در زمستان آشنا هستند. خشكي پوست ناشي از كمبود آب موجود در پوست مي‌باشد

 با توجه به نكات زير مي‌توانيد از بروز اين مشكل جلوگيري كنيد.:

 قراردادن ناحيه مورد نظر در آب ولرم: بسياري از كتب و مجلات براي حفظ رطوبت پوست توصيه مي‌كنند كه روزانه، حداقل 7 يا 8 ليوان آب بنوشيد ولي اين مسئله صحت ندارد. بهترين راه نفوذ آب به درون پوست قرار دادن ناحيه مورد نظر به مدت 15 دقيقه در آب ولرم و همچنين خودداري كردن از استحمام مكرر و روزانه است.

 پوستتان را چرب نگه داريد: بعد از هر استحمام از مرطوب كننده‌هاي پوست استفاده كنيد چرا كه اين مرطوب‌كننده‌ها، چربي طبيعي پوست را كه بر اثر استحمام از بين رفته است جبران مي‌كنند و از آنجايي كه چربي طبيعي پوست براي جلوگيري از تبخير آب پوست ضروري است بنابراين مرطوب كننده‌ها سبب حفظ رطوبت پوست و جلوگيري از خشكي آن مي‌شوند. زمان مصرف مرطوب كننده‌ها بلافاصله بعد از استحمام و خشك كردن بدن با حوله مي‌باشد. هيچ مرطوب كننده‌اي نمي‌تواند با وازلين و پارافين برابري كند، چرا كه آنها هم ارزان هستند و هم بسيار مؤثر. از روغن آفتاب‌گردان و روغن بادام نيز در صورت عدم حساسيت پوستي مي‌توان استفاده كرد. اين روغنها موثر، مطمئن و نرم كننده هستند. در ضمن ارزان قيمت بوده و براي مبارزه با خشكي و خارش پوست در زمستان، بسيار مناسب هستند. از صابون گليسيرين استفاده كنيد : اغلب صابون‌ها داراي مواد قليايي هستند كه اين مواد قليايي براي پوست‌هاي خشك، تحريك كننده است.


برچسب‌ها:
معجزه عسل

محققان به تازگي دريافته‌اند ماليدن عسل روي زخم افراد ديابتي مي‌تواند از قطع شدن عضو عفوني شده جلوگيري کند. اين تنها يكي از خواص اين ماده طبيعي شفابخش است.

 

عسل ترکيبي از قندها (فروکتوز و گلوکوز و...)، ويتامينهاي ب6، ث، تيامين، نياسين، ريبوفلاوين، اسيد پانتوتنيک، کلسيم، مس، آهن، منيزيم، منگنز، فسفر، پتاسيم،  سديم و روي است.

 

 اين معجون تندرستي داراي آنتي اکسيدانهاي زيادي است و در قرآن کريم هم از آن به عنوان ماده‌اي شفابخش براي درمان بيماري‌ها ياد شده است.

 

نمي‌توان فهميد انسان اولين بار در چه زماني عسل را کشف کرد. اما مي‌توان گفت انسان از سالها سال قبل از اين ماده به عنوان يک غذاي انرژي بخش و شيرين کننده طبيعي و حتي براي درمان بيماري استفاده مي‌کرده.

 

محققان به تازگي دريافته‌اند ماليدن عسل روي زخم افراد ديابتي مي‌تواند از قطع شدن پاي عفوني شده جلوگيري کند.

 

يکي از پزشکان دانشگاه ويسکانسين که چند نفر از بيماران ديابتي خود را به همين روش از قطع عضو نجات داده بود، آزمايش جديدي براي توسعه همه جانبه درمان با عسل را آغاز کرده است.  او 6 سال پيش،  پس از اينکه به روشهاي معمول نتوانست  زخم پاي  يک بيمار 79 ساله را درمان کند تصميم گرفت درمان با عسل را امتحان کند.

 

جالب است بدانيد زخم آن مرد بدون اينکه آنتي بيوتيک ديگري مصرف کند خيلي زود بهبود يافت و همين باعث شد که او تصميم به بررسي اثر عسل در درمان زخم ديابتي‌ها بگيرد.

 

عسل برضد ميکربها

 

 عسل، به علت کم بودن رطوبت و فعاليت آب آن(همان چيزي که به اثر اسمزي معروف است)، مانع رشد  قارچ و به خصوص باکتريها مي‌شود. بعضي از دانشمندان معتقدند    خاصيت اسيدي عسل (2/3 تا 5/4 =ph) باعث خاصيت ضد ميکروبي آن است و عده ديگر اين اثر را به پراکسيد هيدروژن نسبت مي‌دهند. تشکيل  اين ماده به دليل وجود «اسيد گلوکورونيک» است که خاصيت ضدباکتريايي به آن داده. جالب اين جاست که حتي در صورت رقيق شدن عسل با آب، به دليل وجود آنزيم گلوکوز اکسيداز؛ پراکسيد هيدروژن آزاد شده و اثر ضدميکروبي عسل از بين نمي‌رود.

 

حتي در مطالعه‌اي عسل جهت درمان عفونت پوستي بعد از سزارين يا هيستركتومي هم به كار رفته و باعث بهبود سريعتر و عوارض كمتري شده. در حالي كه دانشمندان هنوز در مورد خواص درماني عسل در حال بررسي و تحقيق هستند، برخي از شركتها، در حال ساختن تيوپ‌هايي محتوي عسل استريل شده و باندهاي آغشته به عسل استريل شده براي كاربرد عسل در مداواي زخم‌ها هستند.

 

لازم است بدانيد محققان هشدار مي‌دهند، مردم براي مداواي زخم  خود از مغازه‌ها  عسل نخرند چون قرار گرفتن در دماي گرم و نامناسب، خواص ضد باكتري آن را احتمالاً از بين برده و اين افراد بايد تحت مداواي پزشك متخصص قرار گيرند.

 

عسل و درمان آسيب‌هاي چشم

با توجه به خواص ضد ميكروبي ثابت شده در عسل و اثرات مفيد آن در سوختگي و عفونت پوست؛ در مؤسسه رازي بررسي جديدي روي ترميم آسيب‌هاي چشم مانند نقص اپيتليوم قرنيه در خراش قرنيه و سوختگي شيميايي  چشم صورت گرفت و مشخص شد كه عسل در ترميم  اين آسيب هم  به طور محسوسي مؤثر است.

 

عسل، درمان گرفتگي رگ‌هاي خوني

مصرف روزانه 4 قاشق عسل از گرفتگي رگ‌هاي خوني جلوگيري مي‌كند. به گفته محققان در نشست سالانه انجمن شيمي‌دانان آمريکا، كسي كه روزانه 4 قاشق عسل مصرف كند، از خواص آنتي اکسيداني عسل بيشتر بهره خواهد برد. آنتي اكسيدان ماده‌اي است كه از بافت‌هاي بدن در مقابل راديکالهاي آزاد محافظت کرده و از گرفتگي رگ‌هاي خوني جلوگيري مي‌كند.

 

براساس اين گزارش، محققان به مرداني كه بين 18 تا 68 سال سن داشتند به مدت 5 هفته، هر روز يك ليوان آب با 4 قاشق عسل دادند و مشاهده كردند آنتي اكسيدان آنها بيشتر از ديگران است.

 

عسل، داروي زخم‌معده

عسل به دليل غلظت بالايش مي‌تواند در معده با اسيد مخلوط شده و غلظت آن را  کم کند. در ضمن گروهي از محققان متوجه شدند که عسل خاصيت ضد باکتريايي دارد.

 

همان طور که مي‌دانيد نوعي باکتري به نام هليکو باکترپيلوري عامل اصلي زخم‌هاي گوارشي است.

 

 يك قاشق چاي خوري عسل طبيعي در معده خالي مي‌تواند مانع رشد اين  باكتري خطرناك شود.  در ضمن چون قند عسل توسط زنبور قبلاً هضم شده نسبت به ساير قندها، ساده‌تر در معده انسان  هضم مي‌شود.

 

عسل، درمان آلرژي

تحقيقات نشان داده استفاده از عسلي که از گلهاي  يک منطقه تهيه شده مي‌تواند آلرژي فصلي (که در اثر گرده گياهان ايجاد مي‌شود) را در ساکنين آن منطقه درمان کند.  محققان علت را به وجود گرده‌هاي گل در عسل نسبت مي‌دهند. در ضمن به تجربه مشخص شده که خوردن مخلوط ليموترش و عسل در آب ولرم مي‌تواند به تسکين گلودرد و کاهش التهاب آن کمک کند.

 

عسل عليه سرطان

با توجه به نتايج به دست آمده از تحقيقات عسل داراي ماده آنتي اکسيدان به نام پلي فنول است که مي‌تواند به پيشگيري از تخريب بافت کولون (کوليت)کمک کند.

 

در ضمن اين ماده  جمعيت باکتريهاي مفيد روده را هم زياد کرده و بدين وسيله موجب تقويت سيستم ايمني بدن، کمک به هضم، کاهش کلسترول و پيشگيري از سرطان روده بزرگ مي‌شود


برچسب‌ها:
روز پزشک بر سپید پوشان عرصه سلامت مبارک

چو بیمارازشفاسرمست گردد                                           طبیب از فرط شادی مست گردد

خداشافی واین خود افتخاراست                                        که دستی با خدا همدست گردد

اول شهریور،زادروز حکیم ایرانی بو علی سینا و روز پزشک بر سپید پوشان عرصه سلامت مبارک


برچسب‌ها:
نقش ورزش در کنترل وزن

نقش ورزش در کنترل وزن


  

درباره‌ ي ورزش و اهميت آن در سلامتي انسان، بسيار سخن گفته شده است. از اين رو منظور اين مقاله بررسي عميق ‌تر اثرات فيزيولوژيک و بيوشيميايي ورزش و بررسي علمي پديد‌‌ه‌هاي مثبت ناشي از آن است. به ‌طور قطع با بيشتر شدن اطلاعات عمومي در اين زمينه، اهميت ورزش و فعاليت جسماني بيش از پيش روشن خواهد شد.


افزايش توده‌ي عضلاني بدن (LEAN BODY MASS) و افزايش مصرف انرژي پايه (RESTING ENERGY- EXPENDITVRE)

تمرينات مرتب و منظم ورزشي در زندگي افراد باعث کاهش بافت چربي و افزايش توده‌ي عضلاني بدن مي ‌شود که اين امر به نوبه‌ ي خود باعث افزايش مصرف انرژي پايه ‌ي بدن مي ‌شود.

در حدود 75- 60 درصد انرژي کل مصرفي روزانه مربوط به انرژي مصرفي در حال استراحت است، يعني حالتي که شخص هيچگونه فعاليت جسمي نداشته و به ‌طور کامل در حال استراحت يا درازکش است.

از اين مقدار انرژي مصرفي، 18 درصد آن مربوط به مصرف انرژي در عضلات در حال استراحت است. بنابراين مي ‌توان به سادگي دريافت که حتي اگر شخص به علت خاصي در طول روز هيچگونه فعاليتي نداشته باشد و در حال استراحت مطلق باشد، در صورت ورزشکار بودن و داشتن توده ‌ي عضلاني بيشتر، مصرف انرژي پايه ‌ي وي بيشتر از يک شخص غير ورزشکار با توده‌ ي عضلاني کمتر در همان شرايط خواهد بود و بديهي است که با احتمال کمتري دچار چاقي در آينده خواهد شد.


افزايش کل انرژي مصرفي روزانه (TOTAL- ENERGY- EXPENDITVRE= TEE)

علاوه بر نقش ورزش در افزايش مصرف انرژي در حال استراحت (از طريق افزايش بافت عضلاني و کاهش بافت چربي غيرفعال)، کل انرژي مصرفي روزانه نيز با ورزش از طريق افزايش انرژي مصرف شده در فعاليت جسماني نيز افزايش مي ‌يابد. انرژي مصرف شده در فعاليت جسماني مي ‌تواند بسيار متغير باشد و مشخص شده است که از 100کيلو کالري در روز، در يک شخص با فعاليت نشسته، تا بيش از 3000 کيلو کالري در روز، در يک دونده ‌ي ماراتون  مي ‌تواند نوسان داشته باشد که اين امر خود به افزايش سوخت بافت چربي و کاهش وزن کمک مي‌ کند (ميزان متوسط دريافت انرژي از طريق غذا در يک رژيم معمولي 2500 تا 3000 کيلو کالري در روز است).


ورزش از اساسي ‌ترين عوامل در درمان چاقي و پيشگيري از برگشت آن

ورزش از چند طريق، از جمله افزايش انرژي مصرفي در حال استراحت به دليل افزايش توده ‌ي عضلاني بدن، همچنين افزايش مستقيم انرژي مصرفي در حال فعاليت جسماني، باعث افزايش کل انرژي مصرفي روزانه مي شود. در نتيجه در صورت داشتن رژيم غذايي صحيح، از بافت چربي براي تأمين انرژي استفاده کرده و باعث آب شدن چربي و کاهش وزن مي‌ گردد.

همچنين حتي بعد از رسيدن به وزن مطلوب با ورزش کردن، شاهد برگشت کمتر اضافه وزن خواهيم بود. چون علاوه بر کاهش توده ‌ي چربي و کاهش وزن بدن، توده‌ ي عضلاني بدن نيز افزايش يافته است که اين توده ي عضلاني فعال در مقايسه با بافت چربي قديمي غير فعال، انرژي بيشتري را حتي در حال استراحت مطلق مصرف مي ‌کند و باعث جلوگيري از تجمع مازاد انرژي مصرفي به ‌صورت چربي مي‌ شود.


حفظ تناسب اندام و زيبايي جثه ‌ي افراد

همان ‌طور که گفته شد، ميزان مصرف انرژي با ورزش افزايش مي‌ يابد که اين امر منجر به سوخت بافت‌هاي چربي بد فرم بدن و افزايش توده ‌ي عضلاني بدن مي ‌گردد.

بدين ترتيب چربي ‌هاي بد شکل بدن حذف شده و هيکل متناسب و زيبايي را به شخص ورزشکار هديه مي ‌کند. مسلماً اين موضوع در تمام شرايط زندگي وي، مثلاً در استخدام و ازدواج تأثير مثبت خواهد داشت


برچسب‌ها: