عامل‌های خطر مرتبط با بروز دیابت نوع ۲

✅عامل‌های خطر مرتبط با بروز دیابت نوع ۲


وزن: در صورت داشتن اضافه وزن (بالاتر از ۲۵ بودن شاخص توده بدن (BMI)) و به ویژه انباشته شدن چربی بیش‌ازحد در ناحیه شڪم، مستعد ابتلا به پیش دیابت هستید. سلول‌های چربی اضافی باعث افزایش مقاومت انسولینی بدن می‌شود.
ڪم تحرڪی: فعالیت بدنی ڪم و اضافه وزن غالباً در نسبت مستقیم با یڪدیگر قرار دارند. مراقب باشید ڪه نداشتن فعالیت بدنی احتمال ابتلا به پیش دیابت را چند برابر خواهد ڪرد.
سابقه خانوادگی: پیش دیابت عامل ارثی نیز دارد. اگر یڪی از خویشاوندان نزدیڪ‌تان در حال حاضر یا در گذشته مبتلا به این عارضه بوده است، شما نیز مستعد ابتلا به آن هستید.
نژاد/ قومیت: بعضی گروه‌های قومی، مانند آفریقایی ـ امریڪایی‌ها، اسپانیایی‌ یا پرتغالی زبان‌های امریڪای لاتین، سرخ‌پوستان و امریڪایی‌های آسیایی تبار، بیش از دیگران در معرض ابتلا به پیش دیابت هستند.

سن: هرچه سن بالاتر باشد، خطر ابتلا به پیش دیابت نیز بیشتر خواهد بود. احتمال بروز این عارضه از سن ۴۵ سالگی رو به فزونی می‌گذارد و پس از ۶۵ سالگی به صورت تصاعدی بالا می‌رود.
دیابت بارداری: در صورت ابتلا به دیابت در دوران بارداری، احتمال بروز پیش دیابت پس از زایمان و در آینده بالا خواهد بود.
دیگر بیماری‌ها و عارضه‌ها: بالا بودن ڪلسترول (ڪلسترول LDLL بد) و فشار خون احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد.
سندرم تخمدان پلی ڪیستیڪ (PCOS): بانوان مبتلا به این عارضه به دلیل مقاومت انسولینی بیش از دیگران در معرض پیش دیابت هستند.
??تشخیص
پزشڪ در صورت اضافه وزن داشتن بیمار (بالاتر از ۲۵ بودن BMI) یا صادق بودن هر یڪ از عامل‌های خطر اشاره شده در بالا دستور می‌دهد
آزمایش خون به منظور بررسی میزان گلوڪز خون انجام شود.

حتی اگر بیمار اضافه وزن نداشته باشد و با عامل‌های خطر فوق روبرو نباشد، پزشڪ توصیه می‌ڪندڪه پس از سن ۴۵ سالگی آزمایش خون و ڪنترل قند خون هر ۳ سال یڪ بار انجام شود. این اقدام بسیار هوشمندانه است،
چرا ڪه احتمال ابتلا به پیش دیابت و پیرو آن دیابت نوع ۲ با افزایش سن رابطه مستقیم دارد.
پزشڪان دستور انجام یڪی از دو آزمایش زیر، یا در صورت لزوم هر دو آزمایش، را به منظور تشخیص پیش دیابت می‌دهند:
آزمایش قند خون پلاسما در حالت ناشتا (FPG): بیمار از ۸۸ ساعت قبل از آزمایش نباید چیزی بخورد. به همین دلیل آزمایش FPG غالباً صبح‌ها انجام می‌شود. پزشڪ میزان گلوڪز (قند) خون را پس از گرفتن نمونه خون بررسی می‌ڪند.
آزمایش تحمل گلوڪز خوراڪی (OGTT): تحمل گلوڪز خوراڪی آزمایش دیگری است ڪه برای تشخیص پیش دیابت انجام می‌شود. پزشڪ دستورات لازم را در مورد شیوه آماده شدن برای آزمایش در اختیار بیمار می‌گذارد و از وی می‌خواهد تا هنگام آزمایش ناشتا باشد و از ۸ ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورده باشد. از نظر ناشتا بودن آزمایش OGTT شبیه به FPG است.

??درمان
??متفورمین
پزشڪ برای بیمارانی متفورمین تجویز می‌ڪند ڪه پس از تشخیص پیش دیابت احتمال می‌دهد بسیار مستعد ابتلا به دیابت نوع ۲ باشند.
متفورمین تنها دارویی است ڪه برای پیشگیری از دیابت نوع ۲ مصرف می‌شود و شیوه عملڪرد آن به این صورت است
ڪه مانع تولید غیرضروری گلوڪز بیشتر توسط ڪبد می‌شود و در نتیجه گلوڪز خون در سطح مطلوب باقی می‌ماند.
بیمار باید برای ڪنترل و بررسی میزان قند خون به طور مرتب به پزشڪ مراجعه ڪند تا پیش دیابت به دیابت نوع ۲ تبدیل نشود.
پزشڪ در صورت لزوم از بیمار می‌خواهد تا تغییراتی را در شیوه زندگی خود، برای مثال رژیم غذایی یا برنامه ورزشی، به وجود آورد تا قند خون تحت ڪنترل در بیاید.

??تغییر در شیوه زندگی
با ایجاد چند تغییر ساده در شیوه زندگی می‌توان از تبدیل پیش دیابت به دیابت نوع ۲ جلوگیری ڪرد. پزشڪ بیمار را در مورد تغییرات مفید لازم راهنمایی می‌ڪند؛

??متداول‌ترین دگرگونی‌های سودمند عبارت‌اند از:
رژیم غذایی مناسب: متخصص تغذیه به بیمار ڪمڪ می‌ڪند تا برنامه غذایی مناسبی را سرشار از مواد مغذی مفید برای ڪنترل قند خون تهیه ڪند. همان طور ڪه گفته شد هدف برنامه غذایی ڪنترل قند خون و نگه داشتن آن در سطح طبیعی و سالم است.
ورزش: حداقل باید ۱۵۰ دقیقه در هفته، یا به عبارتی ۳۰ دقیقه در ۵۵ روز هفته، را به تمرین متوسط اختصاص داد. پیاده‌روی، شنا یا دوچرخه سواری از ورزش‌های مفید به شمار می‌روند.
ڪاهش وزن: بیمار در صورت داشتن اضافه وزن باید برنامه ڪاهش وزن را به محض تشخیص پیش دیابت تنظیم و شروع ڪند. ڪم ڪردن ۵ تا ۱۰ درصد وزن خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به میزان قابل توجهی ڪاهش می‌دهد.
▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪️▫️
┅─═ঊڪانال پزشڪی دڪتر باهوشঊঈ═─┅

?? https://telegram.me/dr_bahoosh_clinic

/ 0 نظر / 71 بازدید